poniedziałek, 22 lipca 2013

Naczynie do gotowania wody z łodygi dzięgla

Dogmatem sztuki przetrwania jest to, że znalezioną wodę należy oczyścić a następnie przegotować. Co jednak mamy zrobić jeśli nie mamy pod ręką żadnego fabrycznie wytworzonego naczynia? Odpowiedzi na to pytanie jest dość wiele, a jedną z nich jest... dzięgiel.

Kilka lat temu, w jednym z programów Raya Mearsa, zobaczyłem naczynie do gotowania zrobione z grubej łodygi bambusa. Urzekła mnie prostota i genialność tego rozwiązania:


Segmentowa budowa wewnętrzna łodygi bambusa pozwala na tworzenie z niego bardzo różnych naczyń i pojemników. Ponadto jest on łatwy w obróbce i można z niego wyrabiać inne przedmioty (np. groty do łuków i oszczepów, noże i inne). Niektórzy archeolodzy są nawet zdania, że braki krzemienia w azjatyckich znaleziskach z epoki kamienia należy tłumaczyć właśnie tym, że nasi azjatyccy antenaci zrezygnowali z tego kamienia na korzyść bambusa. Niestety, ta wspaniała trawa (tak, to jest trawa!) nie występuje w naszej strefie klimatycznej.
Podczas jednego z leśnych spacerów zauważyłem, że jedna z roślin ma bardzo podobną budowę łodygi do bambusa. Jak się okazało, był to dzięgiel.

Zeschnięte łodygi dzięgla.
Zebrałem nieco uschniętych łodyg i zrobiłem coś, co już kiedyś widziałem u Mearsa:



Łodyga była - jak wspomniałem - już zeschnięta. Wydrążyłem i wypełniłem ją wodą w następujący sposób:
Przekrój przez naczynie: A - woda; B - naturalne przegrody wewnętrzne w łodydze; C - otwory na statyw naczynia.
Woda zagotowała się dosyć szybko, w jakieś 10 minut. Była zdatna do picia, choć niezbyt smaczna (podczas gotowania musiały puścić jakieś soki z łodygi). Oczywiście, wykorzystany materiał ma swoje wady w porównaniu z bambusem: jest mało pojemny i nietrwały. Można jednak - przy odpowiedniej ilości łodyg dzięglu - pokombinować, by jednorazowo zagotować więcej wody. Możliwe jest zbudowanie poniższego "układu" do gotowania wody:

Palenisko z naczyniami umożliwiające przegotowanie większej ilości wody:  A - dzięglowe naczynia z wodą ułożone szeregowo, jedno obok drugiego; B - palenisko w formie prostokąta; C - stelaż podtrzymujący naczynia
Planuję jeszcze poeksperymentować z dzięglem. Wydaje się, że można zeń zrobić jeszcze inne naczynia, np. do przechowywania wody i gotowania na parze. Można je również wykorzystać na pojemnik do filtracji wody. Wyniki eksperymentów - wkrótce.