niedziela, 18 sierpnia 2013

Improwizowane legowisko z materiałów naturalnych

O tym, że sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu wie każdy, kto zajmuje się survivalem/bushcraftem. Komercyjne firmy oferują nam wiele różnego rodzaju legowisk, które mają nam go umożliwić w miarę komfortowych warunkach: maty, alumaty, karimaty itd. Jednak całkiem wygodne leże możemy zbudować sobie w terenie sami.

Legowisko ma zapewnić dwie rzeczy: wygodę i izolację cieplną od podłoża. Dobrze jest, byśmy nie obudzili się cali powyginani i z obolałymi członkami. Istotne jest również to, by ziemia, na której leżymy nie wyciągała z nas ciepła (np. gdy jest zmrożona albo wilgotna). Istotne jest również to, by w razie intensywnego deszcze, gdy ziemia już mocno zwilgotnieje, nie przebudzili się przemoczeni od podłoża. Poniżej prezentuję przykładowe legowisko, które jest niezłym kompromisem między czasem wykonania a wygodą, jakie ono oferuje. Do jego wykonania dobrze byłoby mieć toporek, albo (najlepiej) piłę. Robienie go za pomocą samego tylko noża zajęłoby zdecydowanie więcej czasu.
Jego budowę zaczynamy od oczyszczenia ziemi z różnych szyszek, kamieni oraz innych przedmiotów, które mogą powodować nierówność naszego improwizowanego łóżka i - tym samym - naszą niewygodę. Następnie przygotowujemy ramę, która będzie wyznaczała granice naszego legowiska (i - na przykład - zapobiegnie sturlaniu się w ognisko). Jej stabilność zabezpieczamy poprzez nabicie kołków przy rogach. Ważne jest, by wymierzyć długość i szerokość ramy w taki sposób, byśmy się w niej komfortowo mieścili. Szczegóły konstrukcyjne widać na poniższych zdjęciach:

Rama legowiska. W rogach nabite kołki zapobiegające rozpadnięciu się całej konstrukcji.

Zbliżenie pokazujące sposób, w jaki nabite zostały kołki, by rama łóżka nie przesuwała się.

Tak przygotowaną ramę wypełniamy przyciętymi żerdkami. Stworzą one izolację od ziemi i zapobiegną ewentualnemu przemoczeniu od dołu w przypadku deszczu. Na sam koniec, przykrywami cały szkielet świeżo ściętymi gałązkami, by powstał gruby na około 30 cm materac, który stworzy dodatkową izolację cieplną i zapewni wygodę snu.

Rama wypełniona żerdziami i w połowie przykryta świeżymi gałązkami.
A tak legowisko prezentuje się wraz z okapem zrobionym z poncha BW:Oczywiście, nie jest to jedyny sposób wykonania improwizowanego z materiałów naturalnych łóżka/legowiska polowego. Inne propozycje będą się pojawiały na tym blogu w przyszłości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz